Виніс котловану
Котлован – це штучне заглиблення в грунті, яке проводиться з метою встановлення фундаменту будівлі, а також інших будівельних елементів та гідротехнічних споруд. Розміри котловану визначаються з врахуванням цільового призначення та умов експлуатації споруди. Основним призначенням котловану у процесі будівництва є створення первинного фронту робіт на уступі з подальшим аналізом можливості утримання всіх навантажень, які можуть виникнути у процесі експлуатації споруди. Процес будівельної реалізації котловану згідно з будівельним проектом розпочинається з виносу котловану для фундаменту будівель.
Що таке виніс котловану?
це важливий процес, який реалізується згідно наданої проектної документації, кваліфікованими інженерами-геодезистми. Саме виніс котловану у грунті під фундамент є початковим та вагомим етапом будівельного процесу, від правильного проведення якого залежить не тільки кінцева якість будівництва, але й експлуатаційна безпечність споруди. Під час проведення виносу котловану в натуру важлива точність. Адже найменша похибка під час реалізації робіт на місцевості є недопустимою.
Для чого потрібен виніс котловану у будівництві
Виніс котловану є невід’ємною складовою кожного будівельного процесу. Завдяки проведенню точних замірів та геодезичних досліджень визначається придатність конкретної місцевості для будівництва. Таким чином виніс котловану є не тільки початковим етапом будівельного процесу, але й погодженням, з геодезичної точки зору, початку будівництва.
До геодезичних робіт на місцевості відносять наступні етапи будівництва:
- Розбивка котловану;
- Винесення меж котловану;
- Розбиття проміжних осей;
- Розбивка осей під фундамент.
Розбивка осей котловану під фундамент споруди на місцевості передбачає проведення точних вимірювань, згідно проекту будівлі з врахуванням найдрібніших факторів. Окрім точного виносу всіх замірів котловану в натуру, виніс котловану у будівництві проводиться з врахуванням глибини промерзання грунтів, а також рівня залеглих грунтів, які надалі будуть витримувати споруду.
Розбивка осей будівлі на місцевості передбачає точне визначення точок в натурі у відповідності точкам, які є закладеними у проекті. Надалі, всі винесені точки закріпляються на вільній відстані, з врахуванням місця, де буде проводитися риття котловану. Визначені точки варто розміщати так, щоб не заважати процесу земляних робіт. У тому випадку, якщо виніс котловану проводиться у житлових масивах, то по периметру будівельного майданчика по всім будівлям навколо визначаються спеціальні марки опорної геодезичної мережі. Крім того розбивка осей котловану під фундамент має бути відповідною з розмірами осей перекриттів. Виніс котловану для гідротехнічних споруд виконують землерийними машинами.
При розбивці осей котловану під фундамент варто враховувати наступні правила:
- При зведенні прямокутного або квадратного будинку слід проводити ретельне спостереження стін. Стіни споруди мають примикати одна до одної під кутом 90 градусів.
- У випадку здійснення панельних перекриттів, розмір фундаменту має бути відповідним розміру панелей.
Для того, щоб виніс котловану у будівництві відбувся у відповідності до норм та регламентів чинного законодавства його проведення варто довіряти тільки експертам.